  • EP1WS10RJ
EP1WS10RJ
advertisement
Manufacturer No:
EP1WS10RJ
HK JDW NO:
792-EP1WS10RJ
Package:
Datasheet:
EP1WS10RJ
Description:
10Ohm, Wirewound,
Quantity:
In Stock : 12318
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EP1WS10RJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    EP, Neohm
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.138Diax0.394L 3.50mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    500V
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Lead Length
    28mm
  • Lead Diameter
    540 μm
  • Number of Resistors
    1
  • Lead/Base Style
    Axial
  • Diameter
    3.5mm
  • Height
    10mm