  • EMVE630GDA471MLN0S
EMVE630GDA471MLN0S
advertisement
Manufacturer No:
EMVE630GDA471MLN0S
HK JDW NO:
856-EMVE630GDA471MLN0S
Description:
Alchip™- MVE 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 900mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EMVE630GDA471MLN0S
    Radial, Can - SMD
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.669Lx0.669W 17.00mmx17.00mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    900mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    900mA @ 120Hz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    21.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm