  • EMK212AB7475KGHT
EMK212AB7475KGHT
advertisement
Manufacturer No:
EMK212AB7475KGHT
HK JDW NO:
782-EMK212AB7475KGHT
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
EMK212AB7475KGHT
Purchasing and Inquiry
EMK212AB7475KGHT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
EMK212AB7475KGHT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
EMK212AB7475KGHT Applications
There are a lot of Taiyo Yuden EMK212AB7475KGHT applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
EMK212AB7475KGHT
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm
  • Thickness
    1.3462mm