  • EMK042CG1R8CC-FW
EMK042CG1R8CC-FW
advertisement
Manufacturer No:
EMK042CG1R8CC-FW
HK JDW NO:
782-EMK042CG1R8CC-FW
Datasheet:
EMK042CG1R8CC-FW
Description:
M 1.8pF 16V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
EMK042CG1R8CC-FW
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1.8pF
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm