  • ELXS3B1VSN221MQ25S
ELXS3B1VSN221MQ25S
advertisement
Manufacturer No:
ELXS3B1VSN221MQ25S
HK JDW NO:
856-ELXS3B1VSN221MQ25S
Description:
LXS 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ELXS3B1VSN221MQ25S
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2014
  • Series
    LXS
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    315V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.1A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.573A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.083 27.50mm