  • ELXS181VSN391MP25S
ELXS181VSN391MP25S
advertisement
Manufacturer No:
ELXS181VSN391MP25S
HK JDW NO:
856-ELXS181VSN391MP25S
Description:
LXS 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.34A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ELXS181VSN391MP25S
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    LXS
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    180V
  • Capacitance
    390μF
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.34A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.34A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.01A @ 50kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.083 27.50mm