  • ELXM451VSN331MA45S
ELXM451VSN331MA45S
advertisement
Manufacturer No:
ELXM451VSN331MA45S
HK JDW NO:
856-ELXM451VSN331MA45S
Description:
LXM 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.6A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ELXM451VSN331MA45S
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2016
  • Series
    LXM
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.6A
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.288A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm