  • ELJ-PF2N7DFB
ELJ-PF2N7DFB
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-PF2N7DFB
HK JDW NO:
590-ELJ-PF2N7DFB
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ELJ-PF2N7DFB
Description:
Quantity:
In Stock : 11602
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-PF2N7DFB
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    793.786648μg
  • Material - Core
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2011
  • Series
    PF
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.3nH
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
    1
  • Depth
    550μm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    1.8A
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    2.7nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    50mOhm Max
  • Current
    1.3A
  • Max DC Current
    1.8A
  • Frequency - Self Resonant
    5.3GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    7 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    7
  • Q Factor
    7
  • Height
    508μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm