  • ELJ-PB150KF
ELJ-PB150KF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-PB150KF
HK JDW NO:
590-ELJ-PB150KF
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
ELJ-PB150KF
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-PB150KF
    Select All
  • Current Rating
    320mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
    1812
  • Lead Pitch
    2.6mm
  • Inductance
    15μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    800mOhm Max
  • Max DC Current
    320mA
  • Frequency - Self Resonant
    15MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    10 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Q Factor
    10
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    320mA
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Series
    PB
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.4mm