  • ELJ-FB100JF
ELJ-FB100JF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-FB100JF
HK JDW NO:
590-ELJ-FB100JF
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
ELJ-FB100JF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-FB100JF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FB
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    235mA
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.8Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    22MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    50 @ 5MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Inductance Frequency - Test
    1MHz
  • Rated Current-Max
    0.235A
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT 5MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm