  • ELG-TEA1R5NA
ELG-TEA1R5NA
advertisement
Manufacturer No:
ELG-TEA1R5NA
HK JDW NO:
590-ELG-TEA1R5NA
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ELG-TEA1R5NA
Description:
Quantity:
In Stock : 538
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELG-TEA1R5NA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    ELGTEA
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±30%
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.25mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    1A
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    180mOhm Max
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    80MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Tolerance
    30%
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm