  • ELC-18E560L
ELC-18E560L
advertisement
Manufacturer No:
ELC-18E560L
HK JDW NO:
590-ELC-18E560L
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
ELC-18E560L
Step5Bar-code shipping tag
ELC-18E560L
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Series
    18E-L
  • Size / Dimension
    0.748Dia 19.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    3.8A
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating
    3.8A
  • Lead Pitch
    11.3mm
  • Inductance
    56μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    31mOhm
  • Current
    390mA
  • Max DC Current
    3.8A
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Frequency - Test
    10kHz
  • Inductance Tolerance
    10%
  • RMS Current (Irms)
    3.8A
  • Height
    25.0952mm
  • Height Seated (Max)
    0.988 25.10mm