  • ELC-15E8R2L
ELC-15E8R2L
advertisement
Manufacturer No:
ELC-15E8R2L
HK JDW NO:
590-ELC-15E8R2L
Datasheet:
ELC-15E8R2L
Step5Bar-code shipping tag
ELC-15E8R2L
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Current Rating
    5.8A
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Length
    4.5mm
  • Inductance
    8.2μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    16mOhm
  • Current
    950mA
  • Max DC Current
    5.8A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    5.8A
  • Diameter
    16mm
  • Height
    23mm
  • Height Seated (Max)
    0.906 23.00mm