  • ELC-11D681F
ELC-11D681F
advertisement
Manufacturer No:
ELC-11D681F
HK JDW NO:
590-ELC-11D681F
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
ELC-11D681F
Step5Bar-code shipping tag
ELC-11D681F
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    11D
  • Size / Dimension
    0.374Dia 9.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    640mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Length
    3.5mm
  • Lead Spacing
    5mm
  • Lead Diameter
    0.6 mm
  • Inductance
    680μH
  • Test Frequency
    0.01MHz
  • DC Resistance (DCR)
    780mOhm
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    10kHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Rated Current-Max
    0.64A
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Height Seated (Max)
    0.350 8.90mm