  • ELC-10E4R7L
ELC-10E4R7L
advertisement
Manufacturer No:
ELC-10E4R7L
HK JDW NO:
590-ELC-10E4R7L
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
ELC-10E4R7L
Step5Bar-code shipping tag
ELC-10E4R7L
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    10E
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Type
    Wirewound
  • Shielding
    YES
    Cylindrical
  • Current Rating
    2.8A
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Spacing
    7mm
  • Lead Diameter
    0.7 mm
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    27mOhm
  • Current
    2.2A
  • Max DC Current
    2.8A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    2.8A
  • RMS Current (Irms)
    2.8A
  • Height
    13.0048mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm