  • ELC-09D222DF
ELC-09D222DF
advertisement
Manufacturer No:
ELC-09D222DF
HK JDW NO:
590-ELC-09D222DF
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
ELC-09D222DF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELC-09D222DF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    09D
  • Size / Dimension
    0.374Dia 9.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    170mA
  • Lead Pitch
    5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Length
    4mm
  • Lead Diameter
    0.6 mm
  • Inductance
    2.2mH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    4.4Ohm
  • Current
    100mA
  • Max DC Current
    170mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    10kHz
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Height
    8.89mm
  • Height Seated (Max)
    0.350 8.90mm