  • EKYB6R3ELL821MHB5D
EKYB6R3ELL821MHB5D
advertisement
Manufacturer No:
EKYB6R3ELL821MHB5D
HK JDW NO:
856-EKYB6R3ELL821MHB5D
Description:
KYB 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 840mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 14285
Step5Bar-code shipping tag
EKYB6R3ELL821MHB5D
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    KYB
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    840mA
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    87mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    504mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    840mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm