  • EKYA630ELL391MK20S
EKYA630ELL391MK20S
advertisement
Manufacturer No:
EKYA630ELL391MK20S
HK JDW NO:
856-EKYA630ELL391MK20S
Description:
KYA 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.57A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKYA630ELL391MK20S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2016
  • Series
    KYA
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.57A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    41mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    785mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.57A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm