  • EKXJ421ELL680MK50S
EKXJ421ELL680MK50S
advertisement
Manufacturer No:
EKXJ421ELL680MK50S
HK JDW NO:
856-EKXJ421ELL680MK50S
Description:
KXJ 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 670mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKXJ421ELL680MK50S
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    670mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    670mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.675A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.028 51.50mm
  • Length
    50mm