  • 601D478F060JT1
601D478F060JT1
advertisement
Manufacturer No:
601D478F060JT1
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-601D478F060JT1
Package:
Axial, Can
Datasheet:
601D478F060JT1
Description:
601D 4700μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 1.000Diax3.625L 25.40mmx92.08mm -55°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
601D478F060JT1
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    601D
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.000Diax3.625L 25.40mmx92.08mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    60V
  • Capacitance
    4700μF
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Length
    92.075mm