  • EKXJ161ELL331MU40S
EKXJ161ELL331MU40S
advertisement
Manufacturer No:
EKXJ161ELL331MU40S
HK JDW NO:
856-EKXJ161ELL331MU40S
Description:
KXJ 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.385A 0.571Dia 14.50mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKXJ161ELL331MU40S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2004
  • Series
    KXJ
  • Size / Dimension
    0.571Dia 14.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.385A
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.385A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.11625A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm