  • EKMS251VSN681MQ40S
EKMS251VSN681MQ40S
advertisement
Manufacturer No:
EKMS251VSN681MQ40S
HK JDW NO:
856-EKMS251VSN681MQ40S
Description:
KMS 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.02A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMS251VSN681MQ40S
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2016
  • Series
    KMS
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.02A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.02A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.03A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.673 42.50mm