  • EKMQ401VSN561MA40S
EKMQ401VSN561MA40S
advertisement
Manufacturer No:
EKMQ401VSN561MA40S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKMQ401VSN561MA40S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
KMQ 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.9A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 208
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EKMQ401VSN561MA40S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    KMQ
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    2 mm
  • Voltage
    400V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.41986mA
  • Ripple Current
    1.9A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.717A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • ESR
    444 mΩ
  • Diameter
    35mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm