  • EKMQ350ELL682MM40S
EKMQ350ELL682MM40S
advertisement
Manufacturer No:
EKMQ350ELL682MM40S
HK JDW NO:
856-EKMQ350ELL682MM40S
Package:
Radial, Can
Description:
KMQ 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 11595
Step5Bar-code shipping tag
EKMQ350ELL682MM40S
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    KMQ
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.16A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.24 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm