  • EKMQ161ELL330MJ16S
EKMQ161ELL330MJ16S
advertisement
Manufacturer No:
EKMQ161ELL330MJ16S
HK JDW NO:
856-EKMQ161ELL330MJ16S
Description:
KMQ 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 125mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKMQ161ELL330MJ16S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    125mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    125mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    225mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm