  • EKMQ160ETD222MJ20S
EKMQ160ETD222MJ20S
advertisement
Manufacturer No:
EKMQ160ETD222MJ20S
HK JDW NO:
856-EKMQ160ETD222MJ20S
Description:
KMQ 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 710mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1213
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EKMQ160ETD222MJ20S
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    710mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    710mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    766.8mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.22 %
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm