  • EKMM201VEN391MQ25S
EKMM201VEN391MQ25S
advertisement
Manufacturer No:
EKMM201VEN391MQ25S
HK JDW NO:
856-EKMM201VEN391MQ25S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
KMM 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.35A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMM201VEN391MQ25S
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    KMM
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    390μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    638mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.35A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.35A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.025A @ 50kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm