  • EKMH630VSN122MP25T
EKMH630VSN122MP25T
advertisement
Manufacturer No:
EKMH630VSN122MP25T
HK JDW NO:
856-EKMH630VSN122MP25T
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
KMH 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.19A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMH630VSN122MP25T
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    KMH
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    207mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.19A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.19A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.428A @ 100kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm