  • EKMH401VNN821MA63T
EKMH401VNN821MA63T
advertisement
Manufacturer No:
EKMH401VNN821MA63T
HK JDW NO:
856-EKMH401VNN821MA63T
Description:
KMH 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.55A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMH401VNN821MA63T
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.6465A @ 100kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    2.559 65.00mm
  • Length
    63mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
    KMH
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    303mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.55A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.55A @ 120Hz