  • EKMH401VNN391MA40T
EKMH401VNN391MA40T
advertisement
Manufacturer No:
EKMH401VNN391MA40T
HK JDW NO:
856-EKMH401VNN391MA40T
Description:
KMH 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.54A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMH401VNN391MA40T
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    638mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    1.54A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.54A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.2022A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm
  • Length
    40mm