  • EKMH350VSN472MQ25T
EKMH350VSN472MQ25T
advertisement
Manufacturer No:
EKMH350VSN472MQ25T
HK JDW NO:
856-EKMH350VSN472MQ25T
Description:
KMH 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.8A 1.000Dia 25.40mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMH350VSN472MQ25T
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    Snap in
  • Resistance
    88mOhm
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    88mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    1.8A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.944A @ 100kHz
  • Diameter
    25.4mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm