  • EKMH251VND821MA35T
EKMH251VND821MA35T
advertisement
Manufacturer No:
EKMH251VND821MA35T
HK JDW NO:
856-EKMH251VND821MA35T
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description:
KMH 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.98A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
EKMH251VND821MA35T
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Not Applicable
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    303mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.98A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.98A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.97A @ 100kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • Length
    35mm