  • EKMH160VNN473MA45W
EKMH160VNN473MA45W
advertisement
Manufacturer No:
EKMH160VNN473MA45W
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKMH160VNN473MA45W
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
KMH 47000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.43A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMH160VNN473MA45W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KMH
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    47000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    5.43A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.43A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.8644A @ 100kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm
  • Length
    45mm