  • EKMH101VNN222MA30S
EKMH101VNN222MA30S
advertisement
Manufacturer No:
EKMH101VNN222MA30S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKMH101VNN222MA30S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
KMH 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMH101VNN222MA30S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    KMH
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    113mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm