  • EKMG630EC3102ML25S
EKMG630EC3102ML25S
advertisement
Manufacturer No:
EKMG630EC3102ML25S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKMG630EC3102ML25S
Package:
Radial, Can
Description:
KMG 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 930mA 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 10323
Step5Bar-code shipping tag
EKMG630EC3102ML25S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    KMG
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    930mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    930mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.395A @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm