  • EKMG500ETC4R7ME11D
EKMG500ETC4R7ME11D
advertisement
Manufacturer No:
EKMG500ETC4R7ME11D
HK JDW NO:
856-EKMG500ETC4R7ME11D
Description:
KMG 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 30mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKMG500ETC4R7ME11D
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    KMG
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    30mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    30mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    75mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm