  • EGXF500ELL272MM35S
EGXF500ELL272MM35S
advertisement
Manufacturer No:
EGXF500ELL272MM35S
HK JDW NO:
856-EGXF500ELL272MM35S
Description:
GXF 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -40°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 363
Step5Bar-code shipping tag
EGXF500ELL272MM35S
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.693A @ 120Hz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.437 36.50mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    2700μF