  • EGXF401ELL430MM20S
EGXF401ELL430MM20S
advertisement
Manufacturer No:
EGXF401ELL430MM20S
HK JDW NO:
856-EGXF401ELL430MM20S
Description:
GXF 43μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -40°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2101
Step5Bar-code shipping tag
EGXF401ELL430MM20S
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
    GXF
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    43μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    371mA @ 120Hz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm