  • EGXF161ELL620MJ25S
EGXF161ELL620MJ25S
advertisement
Manufacturer No:
EGXF161ELL620MJ25S
HK JDW NO:
856-EGXF161ELL620MJ25S
Description:
GXF 62μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1465
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EGXF161ELL620MJ25S
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Automotive
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    62μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    420mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm