  • EEU-FC0J561B
EEU-FC0J561B
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FC0J561B
HK JDW NO:
590-EEU-FC0J561B
Description:
FC 560μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 555mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2082
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FC0J561B
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    117mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0353mA
  • Ripple Current
    555mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Impedance
    117mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    416.25mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    555mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%