  • EEU-ED2C220
EEU-ED2C220
advertisement
Manufacturer No:
EEU-ED2C220
HK JDW NO:
590-EEU-ED2C220
Datasheet:
EEU-ED2C220
Description:
ED 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 141
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-ED2C220
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    22μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    160V
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.2212mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    200mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    500mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm
  • Length
    20mm