  • B41580A7689M000
B41580A7689M000
advertisement
Manufacturer No:
B41580A7689M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41580A7689M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
68mF Capacitor 20% 30A 22.2mm Aluminum
Quantity:
In Stock : 16164
Step5Bar-code shipping tag
B41580A7689M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    68mF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Packing Method
    Cardboard
  • Lead Pitch
    22.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.5mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    10.2 mm
  • Voltage
    40V
  • Ripple Current
    30A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Current - Leakage
    4μA
  • Diameter
    51.6mm
  • Height
    105mm
  • Length
    105.7mm