  • EETEE2G331LJ
EETEE2G331LJ
advertisement
Manufacturer No:
EETEE2G331LJ
HK JDW NO:
590-EETEE2G331LJ
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
330μF Capacitor 20% Bulk 2.33A 10mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
EETEE2G331LJ
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    Aluminium
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Termination
    Through Hole
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    754mOhm
  • Voltage
    400V
  • Ripple Current
    2.33A
    0.15
  • Current - Leakage
    1.089mA
  • Ripple Current (AC)
    2.33A
  • Diameter
    35mm
  • Height
    30mm
  • Length
    30mm