  • EET-ED2W680BA
EET-ED2W680BA
advertisement
Manufacturer No:
EET-ED2W680BA
HK JDW NO:
590-EET-ED2W680BA
Datasheet:
EET-ED2W680BA
Description:
TS-ED 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-ED2W680BA
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    68μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.95Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.52479mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    760mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.08A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm