  • EEE-HC1H220XP
EEE-HC1H220XP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-HC1H220XP
HK JDW NO:
590-EEE-HC1H220XP
Datasheet:
EEE-HC1H220XP
Description:
HC 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 49mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 1.8mm Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 27773
Step5Bar-code shipping tag
EEE-HC1H220XP
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    HC
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN/TIN BISMUTH
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    1.8mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Diameter
    650 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    33μA
  • Ripple Current
    49mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    49mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    83.3mA @ 10kHz
  • Ripple Current (AC)
    49mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    6.6mm