  • ALC70D121BB450
ALC70D121BB450
advertisement
Manufacturer No:
ALC70D121BB450
HK JDW NO:
417-ALC70D121BB450
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
ALC70D121BB450
Description:
ALC70 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ALC70D121BB450
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.25A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    120μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.165Ohm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    654mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    930mA @ 100Hz