  • EKMG630ETD100ME11D
EKMG630ETD100ME11D
advertisement
Manufacturer No:
EKMG630ETD100ME11D
HK JDW NO:
856-EKMG630ETD100ME11D
Description:
KMG 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 46mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKMG630ETD100ME11D
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    46mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    46mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    82.8mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm