  • EEE-FC0J221V
EEE-FC0J221V
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FC0J221V
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-EEE-FC0J221V
Description:
EEE-FC 220μF Capacitor 230mA
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FC0J221V
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    EEE-FC
  • Capacitance
    220μF
  • Packing Method
    Tape
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    3733
  • Ripple Current
    230mA
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    6.2mm
  • Length
    9.5mm
  • Width
    8.3mm