  • EEE-1VA4R7AR
EEE-1VA4R7AR
advertisement
Manufacturer No:
EEE-1VA4R7AR
HK JDW NO:
590-EEE-1VA4R7AR
Datasheet:
EEE-1VA4R7AR
Description:
S 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 22mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 2051
Step5Bar-code shipping tag
EEE-1VA4R7AR
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    S
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    22mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    22mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    37.4mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    5.5mm