  • EEC2E156HQA407
EEC2E156HQA407
advertisement
Manufacturer No:
EEC2E156HQA407
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-EEC2E156HQA407
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
Description:
EEC 15μF Film Capacitor -5% +10% Rectangular Box Quick Connect, Disconnect 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount
Quantity:
In Stock : 52
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEC2E156HQA407
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Motor Run
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Height Seated (Max)
    1.496 38.00mm
  • Length
    37mm
  • Width
    24mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    EEC
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.457Lx0.945W 37.00mmx24.00mm
  • Tolerance
    -5% +10%